Při navrhování i ve výrobě se dnes 3D tisk vyplácí v bezpočtu praktických aplikací – ať už z pohledu zrychlení či zlevnění výroby, nebo třeba větší tvarové svobody u složitých dílů. Možnosti se navíc rychle rozšiřují s materiály pro aditivní výrobu vysoce pevných a odolných, plně funkčních dílů z kovů a kompozitů se spojitou výztuží. Které zajímavé novinky jsou dostupné na našem trhu?

Markforged Metal X přinesl v zimě do Česka 3D tisk kovových dílů zcela novou metodu ADAM. Jak se od zprvu měkkého výtisku dostanete až k pevnému kovovému dílu? Podívejte se na krátké video (►).

Celou sestavu Metal X si můžete prohlédnout při práci v pražském showroomu společnosti 3Dwiser, nasazena je také u prvních českých zákazníků. Započítáme-li celý výrobní cyklus, kovové součástky běžných velikostí díky ní dokážou připravit výrazně rychleji i levněji než tradičními výrobními metodami. Vše potřebné – od tiskárny až po sintrovací pec – přitom vyžaduje zlomek investice do tradičních kovových 3D tiskáren s výkonnými lasery a náročným zázemím.

Nové oceli na míru výrobě

Po vysoce pevné a tvrdé nerezové oceli 17-4 PH (W.Nr. 1.4542) jsme nabídku kovů rozšířili o další dva materiály:

  • Nástrojová ocel H13 (W.Nr. 1.2344): Odolnost vůči vysokým teplotám a opotřebení dělají z oceli H13 skvělou volbu pro formy a vložky nebo kovové tvářecí nástroje. Po tepelném zpracování může dosáhnout tvrdosti Rockwell 46–50 a maximální pevnosti v tahu až 1500 MPa.
  • Nástrojová ocel A2 (W.Nr 1.2363): Materiál často využívaný pro nástroje a upínky, stejně jako pro raznice, razidla a formovací nástroje. Vyniká nárazuvzdorností či odolností vůči opotřebení, je skvělý pro práci za studena.

A to není vše: společně s výrobcem chystáme další materiály pro dostupnější kovovýrobu.

Onyx FR: kompozit pro nehořící díly

Pevnostní materiály pravidelně doplňujeme nejen mezi kovy, rozšiřujeme i výběr kompozitů:

  • Nový Onyx FR nabízí podobné mechanické vlastnosti jako velmi oblíbený Onyx (nylon s plnivem z nasekaných karbonových mikrovláken), dosahuje však třídy V-0 v hodnocení hořlavosti podle zkoušky UL94. Využijete jej na průmyslových 3D tiskárnách Markforged X3, X5 a X7. Nejlépe se hodí pro projekty s požadavky na nehořlavost, lehkost a vysokou pevnost dílů.
Využití kompozitního materiálu Onyx – vytištěného na 3D tiskárně Markforged Mark Two – pro výrobu lisovacího razidla přineslo společnosti Centerline Engineered Solutions zlevnění malosériové výroby dílu o 86 % a zrychlení o 88 %
Zařízení pro osazování a kontrolu palivového potrubí automobilů Porsche využívá výhod kompozitů připravených na tiskárnách Markforged. Odolné výtisky vyztužené spojitým vláknem ve VÚTS, a.s., nahrazují původní modulární bloky z hliníku