VŠB – Technická univerzita Ostrava [🇨🇿]
K vědeckým, výzkumným i studijním účelům v univerzitním Centru 3D tisku Protolab úspěšně využívají 3D tiskáren Markforged (kompozity), Ultimaker (termoplasty) a Formlabs (pryskyřice).
Každý den při své práci spoléhají stovky tisíc konstruktérů, projektantů, architektů i zdravotnických specialistů po celém světě na 3D tiskárny Ultimaker. Zařízení nizozemského výrobce pomáhá přetvářet nápady ve skutečnost u předních světových značek napříč obory, jako jsou Volkswagen, Ford, Airbus, Bosch, Heineken nebo třeba L’Oréal. Ultimaker S5 jim přináší větší tiskový objem 330 × 240 × 300 milimetrů, přitom se stále pohodlně vejde na pracovní stůl. Průhledná přední dvířka pomáhají udržet stálé mikroklima uvnitř tiskového prostoru a slouží také v roli bezpečnostního prvku. Důsledně odladěné tiskové profily, praktické funkce a nové kombinace materiálů – včetně Tough PLA – zajišťují skvělé a snadno dosažitelné výsledky i při 3D tisku větších modelů.
Automatické vyrovnání podložky s vícebodovým měření se postará o vždy perfektní první vrstvu. Čidlo pohybu materiálu zajistí přerušení tisku a jeho spolehlivé navázání, jakmile materiál na výzvu doplníte. Napájecí zdroj už vám nebude zabírat místo na stole, přesunul se do těla 3D tiskárny. Přehled o průběhu tisku vám nabídne integrovaná kamera.
Volitelná sada Ultimaker S5 Pro Bundle umožňuje posunout vaši produktivitu ještě dál. Zaneprázdněným inženýrům a návrhářům přináší možnost soustředit se na svou práci a ještě méně řešit probíhající tiskové úlohy. Material Station s řízenou vnitřní vlhkostí slouží pro uložení šestice cívek, umožňuje přepínat mezi materiály a automaticky zavádět struny do tiskárny pro nepřetržitý 3D tisk. Přídavné horní zakrytování tiskárny s aktivní filtrací Air Manager respektuje potřeby tisku u jednotlivých materiálů a zvyšuje komfort i zdravotní bezpečnost na pracovišti. Obě rozšíření lze zakoupit i samostatně – dodatečně k modelu S5.
Škála na míru připravených materiálů, jejichž nabídka se pravidelně rozšiřuje, umožňuje získat z tiskárny Ultimaker S5 detailní pohledové prototypy, pevné nástroje pro výrobní prostředí i funkční díly s požadavkem na specifickou odolnost. Každá z originálních tiskových strun má předem připravený a důkladně odladěný tiskový profil v oblíbené aplikaci Ultimaker Cura. Díky otevřenému řešení ale můžete experimentovat s nejrůznějšími typy dalších materiálů.
Tough PLA od Ultimakeru je technický materiál vycházející z PLA, avšak s houževnatostí srovnatelnou s ABS. Je ideální pro spolehlivý tisk velkých, technicky zaměřených modelů, funkčních prototypů, nástrojů a výrobních pomůcek. S běžným PLA má společné snadné a bezpečné použití.
Proč vsadit na Ultimaker Tough PLA:
Doporučené kombinace materiálů: Tough PLA + Tough PLA, Tough PLA + PVA, Tough PLA + Breakaway.
Nylon (polyamid) je oblíbenou volbou výrobců napříč průmyslem. Nabízí vysoký poměr pevnosti ku hmotnosti, odolnost proti otěru, pružnost a trvanlivost. Ideální volbou je pro nástroje, funkční prototypy či spotřební výrobky.
Proč zvolit Ultimaker Nylon:
Doporučené kombinace materiálů: Nylon + PVA, Nylon + Breakaway.
ABS (akrylonitrilbutadienstyren) je celosvětově oblíbený, pevný, nárazuvzdorný, rozměrově stabilní materiál zvládající teploty až do 85 °C. Je dobrou volbou pro složité díly a funkční prototypy.
Proč vybrat Ultimaker ABS:
Doporučené kombinace materiálů: ABS + ABS, ABS + Breakaway.
PLA (kyselina mléčná) je ideální materiál pro rychlý a spolehlivý tisk dílů a prototypů, umožňuje dosahovat vynikající kvality povrchů začátečníkům i pokročilým tiskařům. Vyrábí se z organických a obnovitelných zdrojů.
Proč vsadit na Ultimaker PLA:
Doporučené kombinace materiálů: PLA + PLA, PLA + PVA, PLA + Breakaway.
PC (polykarbonát) umožňuje tisknout pevné a odolné díly, které si udrží rozměrovou stabilitu při teplotách až do 110 °C. Materiál se hodí například na formy, nástroje, funkční prototypy a malosériovou výrobu.
Proč vsadit na Ultimaker PC:
Doporučené kombinace materiálů: ne.
CPE (kopolyesterové) materiály jsou chemicky odolné, pevné, houževnaté a tvarově stabilní. CPE+ navíc zvládá teploty až do 100 °C a má ještě vyšší nárazuvzdornost. Materiály se hodí na mechanické díly a funkční prototypy.
Proč zvolit Ultimaker CPE či CPE+:
Doporučené kombinace materiálů: CPE + CPE, CPE + PVA, CPE + Breakaway; CPE+ + Breakaway.
Odolný PP (polypropylen) vyniká vysokou houževnatostí, výjimečnou odolností proti únavě materiálu nebo nízkým třením. Odolává také působení chemikálií, elektřiny či nepříznivých teplot. I proto jde o jeden z nejpoužívanějších plastů vůbec. Oceníte jej nejen u elektrosoučástek či třeba spon a zavěšení.
Proč si vybrat Ultimaker PP:
Doporučené kombinace materiálů: ne.
TPU (termoplastický polyuretan) spojuje vlastnosti gumy a plastu. Jde o částečně pružný a chemicky odolný materiál s velmi silnou soudržností vrstev, který se hodí pro širokou škálu výrobních projektů.
Proč zvolit Ultimaker TPU 95A:
Doporučené kombinace materiálů: ne.
PVA (polyvinyl alkohol) je ve vodě rozpustný materiál pro dočasné podpory u vícemateriálového 3D tisku. Umožňuje vám 3D tisknout tvarově složité modely, komplikované tvary s dutinami apod.
Proč vsadit na Ultimaker PVA:
Doporučené kombinace materiálů: PLA + PVA, Tough PLA + PVA, Nylon + PVA, CPE + PVA.
Breakaway je speciální materiál pro vícemateriálový 3D tisk. Podpory z něj vytištěné se dají rychle mechanicky odlomit, takže není nutné další složité začišťování.
Proč zvolit Ultimaker Breakaway:
Doporučené kombinace materiálů: Tough PLA + Breakaway, PLA + Breakaway, ABS + Breakaway, Nylon + Breakaway, CPE + Breakaway, CPE+ + Breakaway.
Dvoumateriálový tisk metodou FDM/FFF od Ultimakeru patří k vůbec nejspolehlivějším na trhu, umožňuje vám přesně kombinovat dva různé materiály, či dvě barvy. Díky souhře Nylonu, CPE nebo třeba Tough PLA s ve vodě rozpustnými podporami z PVA vytisknete i velmi tvarově složité technické modely s bezchybnými povrchy. V mžiku vyměnitelná tisková jádra Print Cores jsou díky zabudovaným čipům okamžitě rozpoznána tiskárnou, takže nemusíte ztrácet čas nastavováním parametrů. Využít můžete více průměrů trysky – od 0,25 mm pro velmi detailní modely až po 0,8 mm pro rychlé a velké výtisky.
S barevným dotykovým displejem o úhlopříčce 119 milimetrů je ovládání tiskárny hračkou. Názorné obrázky pomáhají zorientovat se v nastavení i nováčkům, pokročilejší uživatelé ocení třeba náhled 3D tisku před jeho spuštěním. Nová Ultimaker App pro mobilní zařízení s Androidem či iOS vám navíc usnadní kontrolu nad vašimi 3D tiskárnami Ultimaker S5 a Ultimaker 3 v rámci lokální sítě pomocí několika dotyků, případně přinese důležitá oznámení, ať jste kdekoli jinde, třeba na cestách. Aplikace Ultimaker Cura umožňuje intuitivní a rychlou přípravu 3D tisku začátečníkům i pokročilým. Správce tiskové fronty Ultimaker Connect pak oceníte při tisku více uživateli a/nebo obsluhujete-li v týmu více 3D tiskáren Ultimaker.
K vědeckým, výzkumným i studijním účelům v univerzitním Centru 3D tisku Protolab úspěšně využívají 3D tiskáren Markforged (kompozity), Ultimaker (termoplasty) a Formlabs (pryskyřice).
Producent a provozovatel unikátní sítě zábavních parků DinoPark představuje návštěvníkům záhadný svět dinosaurů. 3D tisku na zařízení Ultimaker využívá pro funkční díly pohyblivých modelů v životní velikosti.
Unikátní kompenzační pomůcky pro psy průmyslového designéra a technologického vizionáře Jana Jiránka vznikají díky 3D tiskárnám Ultimaker. Přinášejí tvarovou svobodu i možnost maximálního přizpůsobení výrobku na míru.
Už v prvních fázích nasazení 3D tiskáren Ultimaker S5 v pivovaru došlo ke snížení nákladů o 70 až 90 procent a také zkrácení dodacích lhůt o 70 až 90 procent.
Světový lídr v oblasti dveřních komunikátorů připojených k síti využívá pro výrobu prototypů 3D tisku z termoplastů i pryskyřic. Může tak velmi rychle ověřovat a vylepšovat nové díly před zahájením sériové výroby.
Přímo v portugalském montážním závodě automobilky VW dosáhli 91% snížení nákladů a 95% úspory času při výrobě 3D tištěných nástrojů, montážních přípravků a upínek.
Montážní paletky – 3D tištěná lože pro usazení rotoru elektromotoru na výrobní lince – nahradily původní frézované díly z materiálu POM. Každá výrobní linka má přitom desítky podobných paletek.
Významný výrobce si nechal u týmu 3Dwiser zakázkově vyrobit věrný model cisternového návěsu o celkové délce 85 cm. Využito bylo technologií FFF, SLA i SHA.
O výrobu sošky pro nejlepšího designéra v rámci předávání cen Czech Design Week se zakázkovým 3D tiskem postaral tým 3Dwiser. Na tiskárně Ultimaker jsme využili tiskové struny s bronzovým plnivem.
Ke zrodu fyzických prototypů fitness pomůcky pomohly stolní 3D tiskárny Ultimaker. Výtisky ověřily optimální tvar, následně vznikly pohledové prototypy pro testování.
3D tisk atraktivních a přitom velmi dostupných módních doplňků se pro dvoučlenný tým stal vášní. Potkat je můžete na řadě výstav a workshopů – i s univerzální tiskárnou Ultimaker 3 pracující přímo na stánku.
V centru zakázkového 3D tisku a 3D skenování Univerzity Palackého využívají tiskáren Ultimaker, 3ntr i Markforged při poskytování komerčních služeb, podporují zavádění nejmodernějších technologií do výroby, vědy i výzkumu.
Jedním z center, které umožňují příchozím realizovat jejich nápady prostřednictvích sdíleného vybavení, je Řemeslný inkubátor Ostrava. K 3D tisku zde využívají stolní tiskárnu Ultimaker.
Díky přesnému a spolehlivému 3D tisku na stolních zařízeních Ultimaker se firmě daří vyrábět jednoduchá i složitější jádra do forem až 5× rychleji a 10× levněji.
3D tisk je vítaným pomocníkem lékařů. Model povrchu lidského mozku podle magnetické rezonance jsme připravili na 3D tiskárně Ultimaker S5 z materiálu Fillamentum podle předlohy doc. MUDr. Marka Mechla, PhD.
Ukázka dílů vytištěných na stolním zařízení Ultimaker. Investice do 3D tiskárny se podniku vrátila na jednom z projektů do dvou týdnů. Sérii funkčních dílů pro výrobu by jinak museli nechat frézovat.
Už v pilotním provozu v Kolíně nad Rýnem konstruktéři navrhli a na 3D tiskárnách Ultimaker zhotovili přes 50 nástrojů a přípravků pro výrobu automobilů. Výrazně levněji a rychleji.
Model 3D tiskárny | Ultimaker S5 |
---|---|
Technologie | FFF/FDM |
Průměr tiskové struny | 2,85 mm |
Tiskový objem | 330 × 240 × 300 mm |
Výška vrstvy | tryska 0,25 mm: 60–150 µm |
tryska 0,4 mm: 20–200 µm | |
tryska 0,6 mm: 20–300 µm | |
tryska 0,8 mm: 20–600 µm | |
Počet extruderů | 2, snadno vyměnitelné |
Počet trysek | 2, automatické přizvedávání neaktivní trysky |
Průměr trysky | 0,25 / 0,4 (standardní) / 0,6 / 0,8 mm |
Pracovní teplota trysky | 180–280 °C |
Vyhřívání podložky | 20–140 °C |
Materiál podložky | sklo |
Vyrovnání podložky | automatické |
Systém materiálů | otevřený i pro externí výrobce materiálů, vč. kompozitů |
Přímo podporované materiály | PLA, Tough PLA, Nylon, ABS, CPE, CPE+, PC, TPU 95A, PP, PVA, Breakaway a další |
Rozpoznání materiálu | automatické u orig. materiálů (NFC skener) |
Software | Ultimaker Cura (příprava 3D tisku) |
Ultimaker Connect (správa 3D tiskové fronty) | |
Ultimaker Cloud (vzdálená správa tisku) | |
Podporované platformy | Windows 64bit., Linux, macOS |
Přenos dat | WiFi, LAN, USB |
Integrovaná kamera | ano (živé sledování postupu tisku) |
Pracovní teplota okolí | 15–32 °C (10–90% nekondenzující vlhkost) |
Rozměry zařízení | 495 × 457 × 520 mm |
Rozměry zařízení vč. bovdenů a držáku materiálu | 495 × 585 × 780 mm |
Hmotnost zařízení | 20,6 kg |
Přepravní hmotnost | 29 kg |
Přepravní rozměry | 650 × 600 × 700 mm |
Pracovní hluk | do 50 dBA |
Jmenovitý výkon | 500 W |