3D tisk v praxi

V mnoha odvětvích se 3D tisk stal zcela plnohodnotnou výrobní metodou. Skvěle doplňuje tradiční postupy – od obrábění až po vstřikování do forem. Dostává se i k týmům a podnikům, které si jej dříve nemohly dovolit, čekaly na levnější nebo spolehlivější zařízení nebo které ani netušily, kde a jak významně jim může aditivní výroba pomoci. Volba optimální 3D tiskárny se stává významnou konkurenční výhodou.

Nejen z průmyslu a výroby máme jednoznačnou odezvu: Investice do kvalitních 3D tiskáren se mnohde vracejí během pouhých týdnů či měsíců. Nezřídka už s první větší zakázkou. Mnohé české podniky navíc kombinují různé metody 3D tisku – a dosahují značných úspor. Podívejte se s námi na praktické aplikace 3D tisku ve strojírenství a výroběv dalších oblastech.

Strojírenství a výroba

D2Automation s.r.o.

🇨🇿 Díky 3D tisku klíčových dílů – upínek a loží pro sériové lepení automobilových dílů – se hmotnost paletek ručně zakládaných operátory snížila na polovinu.

Volkswagen Autoeuropa

🇵🇹 Přímo v portugalském montážním závodě automobilky VW dosáhli 91% snížení nákladů a 95% úspory času s 3D tištěnými nástroji, přípravky a upínači.

(výrobce neuveden)

🇨🇿 Objemný (500 × 300 × 300 mm) a tvarově složitý díl světlometu automobilu z ABS vznikl na 3D tiskárně 3ntr A2. Tisk trval 160 hodin, napoprvé a s vysokou přesností.

FERMAT CZ s.r.o.

🇨🇿 Krytky vytištěné na 3D tiskárně 3ntr A4 z materiálu Z-WAX slouží následně pro přesné lití na vytavitelnou formu. Jde o velmi dostupný způsob výroby kovových dílů na míru.

Dixon Valve

🇺🇸 Zlevnění výroby úchopových čelistí pro robotické paže až o 97 % a zrychlení o 93 % dosáhl výrobce s odolnými kompozity vyztuženými karbonem vytištěnými na 3D tiskárně Markforged Mark Two.

JIMALU s.r.o.

🇨🇿 3D tištěné měřicí přípravky plně nahrazují díly frézované z hliníku. Jejich základem jsou tvarové výtisky z pryskyřice Clear zhotovené na 3D tiskárně Formlabs Form 2.

Ametek elektromotory, s.r.o.

🇨🇿 Montážní paletky – 3D tištěná lože pro usazení rotoru elektromotoru na výrobní lince – nahradily původní frézované díly z materiálu POM. Každá výrobní linka má přitom desítky podobných paletek.

Saar Gummi Czech s.r.o.

🇨🇿 Ukázka dílů vytištěných na stolním zařízení Ultimaker. Investice do 3D tiskárny se podniku vrátila na jednom z projektů do dvou týdnů. Sérii funkčních dílů pro výrobu by jinak museli nechat frézovat.

Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

🇨🇿 Manipulační chapadla z ABS na robotické rameno vznikla na 3D tiskárnách 3ntr A4. Aktuálně se toto produkční zařízení úspěšně prosazuje v závodě Trutnov i pro aditivní výrobu součástí strojů a přípravků do výroby.

VÚTS, a.s.

🇨🇿 Zařízení pro osazování a kontrolu palivového potrubí automobilů Porsche využívá výhod kompozitů připravených na tiskárnách Markforged. Odolné výtisky vyztužené spojitým vláknem nahrazují původní modulární bloky z hliníku.

UPrint3D

V centru zakázkového 3D tisku a 3D skenování Univerzity Palackého využívají tiskáren Ultimaker, 3ntr i Markforged při poskytování komerčních služeb, podporují zavádění nejmodernějších technologií do výroby, vědy i výzkumu.

Ford Europe

🇩🇪 Už v pilotním provozu v Kolíně nad Rýnem konstruktéři navrhli a na 3D tiskárnách Ultimaker zhotovili přes 50 nástrojů a přípravků pro výrobu automobilů. Výrazně levněji a rychleji.

Chcete se dozvědět víc o praktickém využití aditivní výroby v praxi?
Domluvte si schůzku v našem pražském nebo olomouckém showroomu 3D tisku.

Architektura a stavebnictví, design, modelářství, lékařství, věda a výzkum, školství

BUGGYRA

🇨🇿 Prototyp nového řešení vzduchových kanálků disku závodního tahače pro testování v aerodynamickém tunelu vznikl díky 3D tisku technologií FFF/FDM.

Parní lokomotiva modýlek Luboše Domalípa

Luboš Domalíp

🇨🇿 Se stereolitografickou 3D tiskárnou Formlabs Form 2 připravuje železniční modelář velmi detailní, pohyblivé modely lokomotiv v měřítku 1:45.

Walk with Eddy 3D tištěné prototypy

Walk with Eddy

🇨🇿 Ke zrodu fyzických prototypů fitness pomůcky pomohly stolní 3D tiskárny Ultimaker. Výtisky ověřily optimální tvar, následně vznikly pohledové prototypy pro testování.

Fajna dilna

Jedním z center, které umožňují příchozím realizovat jejich nápady prostřednictvích sdíleného vybavení, je Řemeslný inkubátor Ostrava. K 3D tisku zde využívají stolní tiskárnu Ultimaker.

Jiří Domas

🇨🇿 U modelu Hotelu Mucha došlo k opravě dodaných 3D dat a optimalizaci pro 3D tisk z termoplastů technologií FFF/FDM.

Martin Přibík

🇨🇿 Ateliér porcelánu FUTUREE využívá 3D tisku z termoplastů metodou FDM/FFF při přípravě keramických forem na míru. Ty autorovi umožňují realizovat originální motivy figurálního i užitého umění z porcelánu.

Fotor Collage soška na Czech Design Week

Peter Novague

🇨🇿 O výrobu sošky pro nejlepšího designéra v rámci předávání cen Czech Design Week se zakázkovým 3D tiskem postaral tým 3Dwiser. Na tiskárně Ultimaker jsme využili tiskové struny s bronzovým plnivem.

VRgineers, Inc.

🇨🇿 Prototyp headstrapu brýlí pro virtuální realitu XTAL vznikl v Česku díky 3D tisku. Tým pracuje s přesnou stereolitografií a stolní 3D tiskárnou Formlabs Form 2.

Marek Mechl

🇨🇿 3D tisk je vítaným pomocníkem lékařů. Model povrchu lidského mozku podle magnetické rezonance jsme připravili na 3D tisk​árně Ultimaker S5 z materiálu Fillamentum podle předlohy doc. MUDr. Marka Mechla, PhD.

3lobitprint.cz

🇨🇿 3D tisk atraktivních a přitom velmi dostupných módních doplňků se pro dvoučlenný tým stal vášní. Potkat je můžete na řadě výstav a workshopů – i s univerzální tiskárnou Ultimaker 3 pracující přímo na stánku.